top of page

Poradnik dla Instalatora

Układanie ręcznie robionych kafli nie różni się od układania kafli wykonanych przemysłowo, istnieje jednak kilka obszarów na które należy zwrócić szczególną uwagę.  

 

Układanie

Proszę upewnić się, że układane kafle spełniają wymogi ich przeznaczenia. Na podłogach układać można wyłącznie kafle podłogowe. Cechują się one większą grubością i szkliwem o podwyższonej odporności na ścieranie.

Standardowe kafle są sucho-mrozoodporne, co oznacza iż nadają się do okładania nimi powierzchni na zewnątrz, nienarażonych na działanie wody.

Ręcznie robione i szkliwione kafle ceramiczne posiadają naturalnie występującą wariację (zróżnicowanie) szkliwa. Zalecamy próbnie rozłożyć je razem przed klejeniem, aby ułożyć najlepiej pasującą tonację.    

 

Cięcie

Do cięcia kafli zalecamy używanie tarczy diamentowej i cięcie na mokro. Prosimy zawsze używać przy tym stosownych środków bezpieczeństwa i odzieży ochronnej.

Fugowanie

Polecamy fugowanie naturalnymi kolorami lub zbliżonymi do koloru płytek. Fugowanie ciemnymi, intensywnymi kolorami powinno być poprzedzone wykonaniem próby czy nie pozostawia śladu na płytkach. W kabinach prysznicowych oraz miejscach narażonych na stałe działanie wody lub podwyższonej wilgotności (łaźnie parowe itp.) zalecamy stosowanie fug epoksydowych lub impregnowanie fug cementowych stosownymi preparatami impregnującymi. Przy fugowaniu bardzo ważne jest dokładne czyszczenie kafli, tak by poźniej nie powstawał problem z tzw" zaciekami". Ze względu na naturalnie występujące w tego rodzaju kaflach minimalne nierówności( granica błędu 2mm w rozmiarach), nie zalecamy stosowania zbyt cienkich fug.     

Czyszczenie

Do czyszczenia naszych kafli polecamy ogólnie dostępne łagodnie działające detergenty. Prosimy unikać środków czystości zawierających w swoim składzie silnie działające kwasy, wybielacz lub substancje ścierające. Przy kaflach mających zastosowanie do kabin prysznicowych, należy wybrać odpowiednią fugę, odporną na działanie żródła wody, tak aby nie powstawały zacieki na kaflach, które moga wniknąć w szkliwo. Przy każdym jednorazowym użytkowaniu, kafle należy przecierać do sucha. W przypadku gdy istnieje potrzeba użycia silniejszego środka czyszczącego, prosimy najpierw wykonać próbę na mniejszej i mniej wyeksponowanej powierzchni. 

bottom of page